Andrzej Kierzek
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej
Andrzej Kierzek - powołany z dniem 1 stycznia 2011 r. na stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej Zarządzeniem Nr 12/40/10 Prezydenta Miasta Koszalina z dnia 31 grudnia 2010 r. i Zarządzeniem Nr 342/1505/13 z dnia 01 marca 2013 r. – wyznaczony na pierwszego Zastępcę Prezydenta Miasta.
Andrzej Kierzek jest mieszkańcem Koszalina. Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie, w 1983 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera budownictwa ogólnego – konstrukcje budowlane. W latach 1983-1985 zatrudniony był na stanowisku starszego referenta w Wydziale Planowania Przestrzennego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, od 1985 roku do 1991 roku wykonywał pracę mistrza budowlanego, następnie kierownika budowy w Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Akademicka” w Koszalinie. Od 1 lutego 1993 r., przez 7 lat był zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Koszalinie, kończąc pracę na stanowisku Kierownika Biura ds. Przetargów i Zamówień Publicznych. Od 2005 roku prowadzi działalność gospodarczą – firmę „Kierzek” Przedsiębiorstwo Inwestycyjno-Budowlane Andrzej Kierzek (Działalność zawieszona w styczniu 2011 roku).
I. Przedmioty działalności i kompetencje – wg ustaw:
- pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie powołania – zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych,
- powoływany i odwoływany przez Prezydenta Miasta w drodze zarządzenia – zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
II. Przedmioty działalności i kompetencje – wg aktów wewnętrznych:
Zadania i kompetencje Zastępcy Prezydenta ds. Polityki Gospodarczej określają §: 14, 15, 17 i 18 Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Koszalinie stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 125/469/15 Prezydenta Miasta Koszalina z dnia 30 lipca 2015 r. (z późn.zm.)
§ 14. 1. Prezydent kieruje pracą Urzędu przy pomocy Kierownictwa Urzędu.
2. Prezydent w drodze zarządzenia może powierzyć członkom Kierownictwa Urzędu prowadzenie określonych spraw Miasta oraz nadzór nad komórkami organizacyjnymi Urzędu oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi, spółkami komunalnymi oraz instytucjami kultury.
3. W czasie nieobecności Prezydenta jego obowiązki pełni wyznaczony przez niego Zastępca, który uprawniony jest również do wydawania zarządzeń będących w kompetencji Prezydenta.
4. Wyznaczenie Zastępcy, o którym mowa w ust. 3, następuje w drodze odrębnego zarządzenia.
5. Prezydent kieruje pracą Urzędu przy pomocy trzech Zastępców Prezydenta:
1) ds. Polityki Gospodarczej, którego wyznacza się jako pierwszego Zastępcę,
2) ds. Polityki Społecznej, którego wyznacza się jako drugiego Zastępcę,
3) ds. Planowania i Cyfryzacji, którego wyznacza się jako trzeciego Zastępcę
oraz Sekretarza Miasta i Skarbnika Miasta.
6. Zastępcy Prezydenta, Sekretarz Miasta i Skarbnik Miasta współuczestniczą w kierowaniu Urzędem w zakresie określonym w ustawach, przepisach wykonawczych, Statucie Miasta, niniejszym Regulaminie i upoważnieniach Prezydenta.
§ 15.1. Zastępcy Prezydenta, Sekretarz Miasta i Skarbnik Miasta w ramach wyznaczonych przez Prezydenta kompetencji wykonują zadania zapewniając ich kompleksową realizację oraz nadzorują działalność Wydziałów i innych komórek organizacyjnych Urzędu, realizujących te zadania.
2. Zastępcy Prezydenta, Sekretarz Miasta i Skarbnik Miasta przy wykonywaniu swoich kompetencji i zadań działają w granicach określonych w drodze odrębnych zarządzeń Prezydenta oraz imiennych pełnomocnictw i upoważnień.
3. Wykonywanie zadań Miasta przez Zastępców Prezydenta w zastępstwie innego Zastępcy Prezydenta, odbywać się może tylko w drodze powierzenia zadań przez Prezydenta, odrębnym zarządzeniem lub imiennym pełnomocnictwem albo upoważnieniem.
§ 17. Do zadań Zastępców Prezydenta należy:
1) wykonywanie zadań powierzonych przez Prezydenta,
2) składanie oświadczeń woli w imieniu Miasta w zakresie udzielonych pełnomocnictw,
3) reprezentowanie Miasta w czasie uroczystości i spotkań oficjalnych w zakresie uzgodnionym z Prezydentem,
4) udzielanie wywiadów i informacji dotyczących Miasta w zakresie ustalonym przez Prezydenta,
5) współdziałanie z innymi członkami Kierownictwa Urzędu oraz dyrektorami komórek organizacyjnych Urzędu w zakresie powierzonych spraw.
6) współdziałanie z jednostkami pomocniczymi Miasta w zakresie powierzonych spraw.
§ 18. 1. Do zadań Zastępcy Prezydenta ds. Polityki Gospodarczej należy w szczególności:
1) planowanie, przygotowanie i prowadzenie inwestycji miejskich,
2) nadzór nad utrzymaniem i remontami budynków, budowli, urządzeń i dróg miejskich,
3) ochrona środowiska,
4) zarządzanie drogami i mostami,
5) gospodarka wodna, rolnictwo, leśnictwo i zieleń miejska,
6) nadzór nad polityką dotyczącą najmu lokali komunalnych,
7) nadzór nad działalnością jednostek organizacyjnych Miasta oraz spółek komunalnych w zakresie nadzoru właścicielskiego, realizujących zadania związane z gospodarką komunalną, takich jak Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o., Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o., Zarząd Dróg i Transportu i Zarząd Budynków Mieszkalnych.
8) nadzór nad sprawnym funkcjonowaniem infrastruktury Miasta,
9) organizacja oraz nadzorowanie systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w Mieście,
10) nadzór nad realizacją zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego.
2. Zastępca Prezydenta ds. Polityki Gospodarczej sprawuje bezpośredni nadzór nad pracą:
1) Dyrektora Wydziału Inwestycji,
2) Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej,
3) Dyrektora Wydziału Środowiska.
III. Powierzenie spraw do załatwiania w imieniu Prezydenta Miasta:
1) prowadzenie spraw Miasta w zakresie zadań Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej (OA I.0052.1.2011.AC z dnia 03 stycznia 2011 r.),
2) wyznaczenie na czas nieobecności Prezydenta Miasta - do kierowania bieżącymi sprawami Miasta oraz kierowania Urzędem Miejskim w Koszalinie (Zarządzenie wewnętrzne Nr 39/13 Prezydenta Miasta Koszalina z dnia 01 marca 2013 r.)
IV. Upoważnienia i pełnomocnictwa:
1) do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych należących do kompetencji Prezydenta Miasta, określonych przepisami prawa (upoważnienie Nr OA-I.0052.2.2011.AC z dnia 03 stycznia 2011 r.),
2) do udzielania kierownikom jednostek organizacyjnych Miasta, realizujących zadania z zakresu gospodarki komunalnej, ochrony środowiska, gospodarki wodnej - urlopów, a także podejmowania decyzji o ich wyjazdach służbowych (upoważnienie Nr OA-I.0052.2.2011.AC z dnia 03 stycznia 2011 r.),
3) do podpisywania dokumentacji finansowo-księgowej, stanowiącej podstawę realizacji wydatków budżetowych w sprawach należących do zakresu działania Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Polityki Gospodarczej (upoważnienie Nr OA-I.0052.2.2011.AC z dnia 03 stycznia 2011 r.),
4) do zatwierdzania organizacji ruchu na podstawie złożonych projektów, wydawania zezwolenia na odbycie imprezy na drogach publicznych położonych w Koszalinie, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych oraz do wydawania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej lub do odmowy jego wydania (upoważnienie Nr OA-I.0052.79.2011.AC z dnia 12 kwietnia 2011 r.),
5) do składania oświadczeń woli w imieniu Miasta Koszalina w zakresie zarządu mieniem w czasie nieobecności Prezydenta Miasta (upoważnienie Nr OA-I.0052.29.2013.AC z dnia 01 marca 2013 r.).
6) do podpisywania wezwań do zapłaty kar umownych wynikających z umów zawartych z firmami wykonującymi zadanie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych ( upoważnienie OA-I.077.383.2014.AC z dnia 22 lipca 2014 r.),
7) do dokonywania w imieniu Gminy Miasto Koszalin wszelkich czynności prawnych związanych z wykonywaniem porozumień zawartych przez Gminę Miasto Koszalin:
a) porozumienia z dnia 28 marca 2014 r. w sprawie zawiązania Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w celu współpracy jednostek samorządu terytorialnego służącej realizacji działań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wraz z późniejszymi zmianami do porozumienia,
b) porozumienia z dnia 23 czerwca 2015 r. w sprawie powierzenia Instytucji Pośredniczącej zadań związanych z realizacją instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 wraz z późniejszymi zmianami do porozumienia (pełnomocnictwo OA-I.077.253.2016.AN z dnia 27 czerwca 2016 r.)