Powstanie Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
i jej I kadencja
Młodzieżowa Rada Miasta Koszalina działa na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Koszalinie z dnia 9 czerwca 1995 roku. Inicjatorami powołania Rady byli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Koszalinie, z inicjatywy których już na początku 1995 roku powstała grupa założycielska. Była to I kadencja Rady, na czele której stanął Maciej Bartkowski. Jej głównym zadaniem było unormowanie prawnej strony działalności Rady – Statut, Uchwała Rady Miejskiej w sprawie powstania i funkcjonowania młodzieżowego samorządu lokalnego.
II kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
II kadencja Rady rozpoczęła się w listopadzie 1995 roku pod przewodnictwem Mai Dyczkowskiej - uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Była to pierwsza kadencja, która w swojej działalności mogła korzystać z budżetu przyznanego przez Radę Miejską w Koszalinie. Głównym celem tej kadencji było kontynuowanie prac nad umocnieniem podstaw do umożliwienia działalności Rady w kolejnych latach.
Okres pomiędzy początkiem 1995 roku a listopadem 1996 roku. Jest on najważniejszy ze względu na to, że dał podstawy do działania w kolejnych latach. A oto osiągnięcia tego okresu.
1. Akcje propagujące prawa ucznia.
2. Konkurs fotograficzny dla dzieci.
3. Cykl akcji na rzecz integracji dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Akcja została zapoczątkowana w styczniu 1996 roku zabawą karnawałowo-integracyjną dla dzieci niepełnosprawnych, biednych i z domu dziecka. W zabawie wzięło udział prawie 250 dzieci z terenu województwa koszalińskiego. Środki na organizację imprezy pochodziły od sponsorów.
4. Kolejną akcją była zbiórka makulatury, celem której było dofinansowanie projektu stworzenia w Koszalinie tzw. ciągu integracyjnego. Projekt polegał na dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych placówek oświatowych od przedszkola do szkoły średniej. Podczas zbiórki zebraliśmy ponad 6 ton papieru.
5. Koncert rockowy pod hasłem walki z nietolerancją, rasizmem i ksenofobią.
III kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
W listopadzie 1996 roku odbyła się I Sesja Inauguracyjna Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina, na której młodzi Radni na Przewodniczącego Rady wybrali Sławomira Tkaczyka - ucznia Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Na samym początku zadecydowano także o przedłużeniu czasu trwania kadencji z roku do dwóch lat. Cechą charakterystyczną tego czasu jest to, że dużą uwagę zwróciliśmy na podejmowanie działań mających na celu powołanie stowarzyszenia gmin pod nazwą Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Rad Miejskich, celem której byłoby zintegrowanie działalności ponad 70 gminnych organizacji młodzieżowych. W dniu 20 listopada 1998 roku do Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie został złożony wniosek w sprawie zarejestrowania Federacji.
Cechą charakterystyczną III kadencji jest to, że dużą uwagę zwróciliśmy na podejmowanie działań mających na celu powołanie Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Rad Miejskich. A oto najważniejsze osiągnięcia tego okresu.
Edukacja obywatelska młodzieży. Pod tym hasłem kryją się trzy akcje: Spotkanie koszalińskiej młodzieży z politykami, realizacja programu "Młodzi Głosują - Wybory Parlamentarne `97" oraz przeprowadzenie dla 329 uczniów warsztatów szkoleniowych.
Spotkanie koszalińskiej młodzieży z politykami odbyło się 14 grudnia 1996 roku w sali kinowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie. Celem spotkania było umożliwienie młodzieży zapoznania się z programami poszczególnych partii oraz znalezienie odpowiedzi na nurtujące młodych ludzi pytania. Dyskusja toczyła się wokół następujących tematów: służba zdrowia, oświata, stosunki państwo-Kościół oraz konstytucja.
Początkowo Spotkanie przypominało prawdziwą merytoryczną rozmowę. Niestety z biegiem czasu przybyli politycy coraz częściej kłócili się między sobą, zapominając o młodzieży.
IV kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
IV kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina rozpoczęła się 28 października 1998 roku i w przeciwieństwie do poprzednich kadencji I Sesję inauguracyjną miała dopiero 90 dni po rozpoczęciu (czas ten przeznaczony był na integrację nowo wybranych Radnych i na wyłonienie liderów przyszłych kandydatów na stanowisko Przewodniczącego i członków Prezydium). Nowym Przewodniczącym Rady został Ali Al-Saiedi - uczeń Zespołu Szkół Elektroniczno-Elektrycznych (w III kadencji pełnił on funkcję Wiceprzewodniczącego Rady). Jako cel IV kadencji przyjęto kontynuowanie współpracy z Ogólnopolską Federacją Młodzieżowych Rad Miejskich i skupienie się nad działalnością dotyczącą Koszalińskiej młodzieży. Efektem tych prac było powstanie OFMRM oraz wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie na najlepszą młodzieżową organizację.
V kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
Dnia 20 lutego 2001 roku odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina V kadencji, na której Rada wybrała nowe Prezydium oraz Komisję Rewizyjną, Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina V kadencji został Michał Kopczyński - uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Koszalinie.
Wybory do V kadencji MRMK odbyły się w październiku 2001, a swoja działalność Rada rozpoczęła z dniem 1 marca 2001 roku. V kadencja Rady podjęła zadnia mające na celu zwiększenie aktywności obywatelskiej młodzieży oraz imprezy o charakterze kulturalno-oświatowym np : Pierwszy Dzień Wiosny, ankieta pt. "Czy wiesz co to jest MRMK?", Dzień Dziecka, I Miejskie Otwarte Mistrzostwa w Scrabble, , a także ogłoszony został "Konkurs na Logo MRMK".
21 marca 2001 roku MRMK wraz ze stowarzyszeniem "Młodzi – Młodym" zorganizowała Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu koszalińska młodzież zgromadziła się na placu przed ratuszem w godzinach od 11 do 15. W programie odbyły się mini koncerty rockowe zespołów : Abisynia, Let`s Go, wystąpił gościnnie także zespół "Łzy". Na ten dzień przygotowaliśmy wiele konkursów, a także występ kabaretu.
Dzięki pomocy Hotelu – Restauracji "Floryn" i Zakładu Usług Poligraficznych "Polimer" było możliwe zorganizowanie imprezy na tak dużą skalę. Patronat medialny objęły Głos Pomorza i Radio Północ. Młodzież bardzo chętnie przybyła na Rynek Staromiejski, impreza cieszyła się bardzo dużym powodzeniem.
Następnie w dniach od 28 maja do 31 maja została przeprowadzona ankieta pt. "Czy wiesz co to jest MRMK?". Jej celem było uzyskanie informacji, jakie posiadają młodzi koszalinianie , na temat Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina. Ankieta została wypełniona przez 1094 uczniów z 11 szkół średnich, mieszczących się na terenie Koszalina. Wyniki ankiet ułatwiły radnym poznanie oczekiwań młodzieży wobec MRMK.
Następną imprezą zorganizowaną przez MRMK, był "Dzień Dziecka" dla dzieci biednych i z rodzin patologicznych. Program artystyczny zawierał występy zespołów tanecznych, muzycznych, kabaretu oraz teatrzyku dla dzieci. Wszystko to odbyło się 1 czerwca 2001 roku w godzinach 13:30 – 15:00 z Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Po całym programie artystycznym , który został zaprezentowany, odbyło się wiele konkursów i zabawy taneczne, podczas których dzieci otrzymywały pączki, napoje i gadżety. Sponsorami byli m.in. Telekomunikacja Polska S.A. i cukiernia "Kaliszczak". Dzięki nam, chociaż raz w roku na twarzach dzieci pokrzywdzonych przez los, pojawił się uśmiech.
I Miejskie Otwarte Mistrzostwa z SCRABBLE odbyły się 2 i 3 czerwca 2001 roku w klubie "Bałtyk". Organizatorami była MRMK, i klub spółdzielczy "Bałtyk" przy Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skarpie". Celem tego przedsięwzięcia było promowanie logicznego myślenia, oraz integracja koszalińskiej młodzieży. Była to kolejna akcja propagandowa, skierowana do młodzieży celem zainteresowania kulturą i wypełnieniem wolnego czasu.
MRMK zajęła się także organizacją konkursu na logo Rady. W konkursie tym mogli wziąć udział uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich, wyższych oraz uczestnicy indywidualni. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie i nadesłanie prac w dowolnej technice, na formacie max. A-3. Prace przyjmowane były do 22 czerwca 2001, a 30 czerwca miało nastąpić ogłoszenie wyników. Konkurs nie został rozstrzygnięty z powodu małej ilości nadesłanych prac.
Druga edycja konkursu ruszyła w październiku 2001 roku, prace przyjmowane były do końca listopada. Ogłoszenie wyników nastąpiło 12 grudnia. Nagrodami w konkursie były : wycieczka zagraniczna zorganizowana przez koszalińskie biuro podróży "Binex – Tourist" oraz nagrody niespodzianki( tj. telefon komórkowy ufundowany przez salon Telefonii Komórkowej Plus GSM).
W dniu 18 lutego 2001 roku odbyła się w Koszalinie rekrutacja do projektu "Młodzieżowi Animatorzy Lokalni" zorganizowana przez Ogólnopolską Federację Młodzieżowych Rad Miejskich. W wyniku rekrutacji zostały wyłonione 3 osoby z MRMK tj. Michał Kopczyński, Marlena Gross i Piotr Kwapień. Celem projektu jest zaktywizowanie młodzieży działającej w swoich środowiskach lokalnych.
W dniu 16.05.2002 r., w gmach Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich odbyła się Ogólnopolska Konferencja " INFO PK 2002 " , której organizatorami byli Młodzieżowa Rada Miasta Koszalina oraz Wydział Elektroniki Politechniki Koszalińskiej. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie młodych ludzi z coraz bardziej znanym pojęciem " Podpis Elektroniczny" i nowymi technologiami dostępu do internetu oraz zachęcenie ich do korzystania z nich. W ramach konferencji oprócz wykładów przewidziane były konkursy, pokaz Robocarów i stoiska z dostępem do internetu. Sponsorami konferencji byli: Zakład Energetyczny Koszalin oraz Telekomunikacja Polska S.A. W dniu 31.05.2002 roku odbyła się impreza pn. " Graffiti Jam" , którą zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Koszalina wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Impreza odbyła się na parkingu koło koszalińskiego amfiteatru i wzięło w niej udział 30 osób. Celem imprezy była integracja młodzieży oraz promocja coraz bardziej znanej sztuki jaką jest graffiti i muzyki HIP-HOP, akcja była skierowana do młodzieży w celu zainteresowania kulturą i wypełnieniem wolnego czasu.
VI Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina VI Kadencji był Piotr Gałązka. Kadencja ta zapisała się w historii Rady, jako kadencja podejmująca wiele działań skierowanych do młodzieży miasta Koszalin, a między innymi
-Wybranie i uchwalenie logo Rady;
-Impreza "Pożegnanie lata" w Amfiteatrze, 13 września 2003 roku;
-"Debata Oxfordzka" dot. Tezy "ta strona uważa, że młodzież w Koszalinie ma swobodne perspektywy rozwoju" w Zespole Szkół nr 1, 18 lutego2004 roku;
-Impreza "Euroweekend" na terenach podożynkowych, 30 maja 2004 roku.
VII Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
Radni VII Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina zostali wybrani w wyborach w dniu 24 września 2004 roku. I Sesja inauguracyjna odbyła się 22 listopada 2004 roku, na której wybrany został przewodniczący Rady, którym został Jacek Ostapiński, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois w Koszalinie. Młodzieżowa Rada Miasta VII kadencji współpracowała z Wyborną Gazetą Młodych – internetowym medium, mającym na celu zaangażowanie młodych w czynne uczestnictwo w życiu miejskim. Utrzymywała również stały kontakt z organizacjami i stowarzyszeniami z terenu Koszalina. Na szczególne podkreślenie zasługuje współpraca z Ogólnopolską Federacją Młodzieżowych Samorządów Lokalnych – to dzięki współpracy z Federacją udało się przeprowadzić szkolenia Radnych oraz można było liczyć na wsparcie przy podejmowaniu jakichkolwiek działań.
Od samego początku Rada chciała stworzyć stałe przedsięwzięcia, którymi mogłyby zajmować się kolejne kadencje Młodzieżowej Rady. Z tego powodu w maju i czerwcu 2005 roku została przeprowadzona Diagnoza Środowiska Lokalnego. Wyniki Diagnozy przekazane zostały Prezydentowi Miasta Koszalina Panu Mirosławowi Mikietyńskiemu. Po zapoznaniu się z potrzebami młodzieży naszego miasta Rada podjęła decyzję podjęcia następujących działań, które miała nadzieję – będą podejmowane przez kolejne kadencje:
1.Spotkania z Prezydentem Miasta Koszalina
2.Organizacja Kampanii informacyjnej nt. samorządu lokalnego wśród młodzieży
3.Organizacja Konkursu Wiedzy o Samorządzie Koszalina
4.Organizacja Konkursu grantowego dla samorządów uczniowskich
5.Organizacja Konkursu "SUPER SAMORZĄD"
VIII Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
Radni VIII Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina zostali wybrani w wyborach we wrześniu 2006 roku, a sesja inauguracyjna odbyła się 1 października 2006 roku. Przewodniczącym tej kadencji był Adam Ziętek, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Dubois w Koszalinie.
Radni VIII kadencji podjęli następujące działania:
-stworzenie gazety młodzieżowej ,,Po prostu’’;
- pomoc przy uruchomienie wąskotorówki i współpraca z Towarzystwem Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki
-inicjatywa dot. Utworzenia województwa środkowopomorskiego( zbieranie podpisów i zawiezienie ich do Warszawy);
- organizacja debaty dotyczącej plusów i minusów powołania Województwa Środkowopomorskiego
-organizacja dwóch charytatywnych wieczorków poetyckich;
-organizacja ,,Dni Chrytatywnych’’ we współpracy z I LO im. S. Dubois;
-akcja na rzecz przywrócenia zniżek komunikacyjnych(-49%) dla młodzieży;
-organizacja licznych akcji prewencyjnych z Komendą Główną Policji w Koszalinie;
-organizacja konkursów(wiedzy o MRMK i konkursy prewencyjne).
IX Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina
Kadencja została wybrana na drodze głosowania w szkołach, które odbyło się 8 grudnia 2008 roku.
4 marca 2009 roku odbyła się I Inauguracyjna Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina, a 1 kwietnia 2009 roku I Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Koszalina, na której radni wybrali Prezydium w składzie:
Przewodnicząca: Dominika Kuźnicka
Dnia 1 czerwca 2009 członkowie Młodzieżowej Rady Miasta brali udział w festynie zorganizowanym przez Komendę Główną Policji w Koszalinie z okazji Dnia Dziecka.