Informacja dla osób niesłyszących
Udogodnienie w ratuszu
1 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Nowe przepisy wprowadzają, m.in. zapewnienie osobom niesłyszącym tłumacza języka migowego w kontaktach z organami administracji publicznej oraz udostępnianie im dokumentów w formie dla nich zrozumiałej.
Korzystanie z usług tłumacza języka migowego w Urzędzie Miejskim w Koszalinie
Urząd Miejski w Koszalinie zapewnia dostęp do świadczenia usług tłumacza migowego. Tłumacze są zobowiązani do zachowania poufności treści tłumaczeń wykonywanych w ramach świadczenia usługi zgodnie z zasadami etyki zawodowej tłumacza języka migowego.
Świadczenie usługi dla osoby uprawnionej będzie bezpłatne i realizowane będzie podczas wizyty osoby uprawnionej w siedzibie Urzędu w Koszalinie.
Zgodnie z przepisami, osoba uprawniona, która wyraża chęć skorzystania z wyżej opisanej metody komunikowania się z naszym Urzędem (w sprawach, dla których właściwy jest Prezydent Miasta Koszalina), proszona jest o zgłoszenie (e-mailem, faksem, listownie lub poprzez inną osobę telefonicznie) tego faktu co najmniej na 3 dni robocze przed dniem skorzystania ze świadczenia
(z wyłączeniem sytuacji nagłych) do:
Urzędu Miejskiego w Koszalinie
Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych
ul. Rynek Staromiejski 6 - 7, 75 - 107 Koszalin
tel. 094 348 87 17; fax 094 348 86 25
Rejestr tłumaczy języka migowego
Na mocy ww. ustawy wojewoda prowadzi rejestr tłumaczy polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo - migowego (SJM) i sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN). Rejestr jest prowadzony wyłącznie w formie elektronicznej. Wpis do rejestru i korzystanie z rejestru są bezpłatne (informacja o sposobie wpisania do rejestru zamieszczona jest na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=2121).
U W A G A! Prosi się osoby zainteresowane świadczeniem usługi na rzecz Urzędu Miejskiego w Koszalinie w ramach tłumacza języka migowego o zgłaszanie kandydatur osób chcących pracować w tym zakresie (forma świadczenia zostanie uzgodniona indywidualnie z kandydatem).
Wniosek powinien zawierać:
- oświadczenie kandydata o znajomości PJM, SJM lub SKOGN lub zajmowaniu się zawodowo tą problematyką;
- oświadczenie kandydata o zgodzie na przetwarzanie jego danych osobowych dla potrzeb wyboru tłumacza oraz zgodzie na kandydowanie;
- krótką informację o umiejętnościach lub doświadczeniu kandydata przydatnych w tłumaczeniu.
Informacja przygotowana na podstawie Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2011 roku, Nr 209, Poz. 1243).